Travian Answers

Zacznijmy od Twojego pytania

Wyszukaj odpowiedzi na pytania

Aby odnaleźć odpowiedź, wybierz kategorię główną, a następnie podkategorię, spośród tych, które pokażą się niżej. Jeśli nie znajdziesz tego, co Cię interesuje, możesz skontaktować się z nami (informacja niżej).

Mam pytanie o...

Przejdź do szczegółów

Szukaj na mapie serwisu

Być może wolisz szukać na mapie serwisu, podobnej do tych, które znasz z innych stron www. Nie ma sprawy, jeśli to Ci odpowiada, korzystaj z naszej mapy.

Co to znaczy „czas serwera”?

Serwery ustawiane są zgodnie z czasem lokalnym. Oznacza to, na serwerach zegary dostosowane są do czasu obowiązującego w kraju, którego mieszkańcy mówią tym językiem.

Innymi słowy, na polskich serwerach „czasem serwera” jest czas obowiązujący w Polsce, tj. CET+1 z uwzględnieniem zmiany na czas letni i zimowy.

Taki sam czas serwera ma np. Travian czeski i włoski, gdyż kraje te znajdują się w tej samej strefie czasowe oraz stosują czas letni i zimowy.

Jeśli jednak zdecydujesz się zagrać na serwerze z innej strefy czasowej (np. na serwerze australijskim, brytyjskim, tureckim), musisz liczyć się z tym, że większość graczy ma inny rytm gry (przesunięcie noc/dzień), a w komunikacji posługuje się swoim czasem lokalnym, odmiennym od Twojego.

Gracze przebywający z dala od Polski (w innej strefie czasowej) i grający na polskich serwerach powinni zawsze pamiętać, że znaczna część osób grających na tym samym serwerze posługuje się „polskim czasem lokalnym”. Jest to bardzo ważne przy planowaniu wspólnych akcji.

Konsekwencje posługiwania się czasem serwera, gdy przebywasz w innej strefie czasowej

  • łatwiejsza współpraca z gaczami – większość graczy posługuje się czasem serwera i według niego planuje swoje działania, taki czas podawany jest w wiadomościach, gdy planyją ataki, obronę i inne działania;
  • łatwiejsza współpraca między Tobą a Twoim zastępcą oraz między Tobą a graczem, którego zastępujesz (każdy z Was widzi tę samą godzinę na zegarach);
  • zegary w grze pokazują inną godzinę, niż Twój czas lokalny i inny niż zegar systemowy komputera.

Konsekwencje posługiwania się Twoim czasem lokalnym, gdy przebywasz w innej strefie czasowej

  • każde działanie, które chcesz zsynchronizować z sojusznikami lub innym graczem, musisz za każdym razem przeliczyć na czas serwera, by nie wprowadzić kolegów w błąd;
  • jeśli Twój zastępca będzie korzystał czasu serwera, również po zalogowaniu na Twoje konto czas będzie się dla niego wyświetlał według czasu serwera, co może rodzić nieporozumienia;
  • analogicznie, gdy jesteś zastępcą na koncie gracza posługującego się czasem serwera;
  • zrzuty ekranu raportów z walki pokazują Twój czas lokalny, co może wprowadzić w błąd innych graczy i doprowadzić do dużych nieporozumień między Wami;
  • zegary w grze pokazują taką samą godzinę, jak Twój czas lokalny i zegar systemowy komputera.

Warto pamiętać

  • Możesz dowolnie zmieniać ustawienia czasu na swoim koncie – po zmianie wszystkie wskazania zegarów zostaną „przeliczone” zgodnie z nowymi ustawieniami, również daty w skrzynce raportów i wiadomości zostaną dopasowane do aktualnie ustawionej strefy czasowej.
  • Na zerwerach .com zawsze obowiązuje czas „zero”, tj. CET+0.

Czy uzyskałeś odpowiedź na swoje pytanie?

Tak   Neutralnie   Nie